Schedule of Entertainment

THE MAIN EVENT | Presented by PNC, Benefiting the Dayton Metro Library Foundation

Schedule of Entertainment (times are approximate)

FIRST FLOOR


WELCOME EXPERIENCE

(@ Third Street & Patterson; In Cooper Park)

Sponsored by Dayton Area Chamber of Commerce

Complementary Valet Parking | 6:30 PM

Femme Fatale Ribbon Dancers | 6:30-8 PM

Soul Fire Tribe | 10:30-11 PM/


THE IMAGINE PORTAL

Sponsored by Sinclair College

Throughout the evening:

  • •  Photo Ops with Library Celebrities COSMO & PIP
  • •  Explore AWE Early Literacy Technology
  • •  Dedicate a Bookplate for Future Readers
  • •  Celebrity Picture Book Collection & Readings
Chef Jenn Disanto, SageCraft Catering & Events
7-10 PM Passed Small Bites

Beverage Station Sponsored by Heidelberg Distributing

THE EICHELBERGER FORUM MAIN STAGE

Sponsored by LWC Incorporated

The Bob Gray Orchestra | 7-8:15 PM

Poetry in Motion with Sierra Leone | 9-9:45 PM

Son Del Caribe | 10:15-11:15 PM


OPPORTUNITY SPACE @ PATTERSON

Sponsored by CareSource

Throughout the evening:
CREATE & MAKE (Why should kids have all the fun?)

  • •   Remember Shrinky Dinks?
  • •   &3D Printing & Giveaways
  • •   Electronic Fun with Snap Circuits
  • •   Retro Gaming with Raspberry Pi
  • •   Try Your Hand with the Textile Maker Kit

Chef Jenn Disanto, SageCraft Catering & Events
7-10 PM Passed Small Bites

THE ATRIUM

Sponsored by SHOOK Construction Company

Pianist Steffin Johnson
6:15-7 PM | 8:15-8:30 PM | 8:45-9 PM | 9:45-10 PM

Meet the Artist: Terry Welker | 7:15-8 PM | 9-10 PM

Femme Fatale Silk Aerialists
Three Story Champagne Toast | 8:15-8:45 PM

Chef Matthew Hayden, Scratch Events
7-9 PM Hors d’oeuvres Station
10-11:15 PM Sweet Bites & Coffee Station

Beverage Stations Sponsored by Heidelberg Distributing





SECOND FLOOR


LAUNCH POINT

Sponsored by Miami Valley Regional Planning Commission

Throughout the evening:

  • •   Zoot Theatre Company
  • •   Record Favorite Library Memories
         with WYSO Community Voices
  • •   Main Library Construction:
         A Story in Photographs by Andy Snow

Chef Anthony Head, Ponitz Career Technology Center
7-10:30 PM Hors d’oeuvres Station


TeenEDGE & GREEN SCREEN ROOM

Sponsored by Wright-Patt Credit Union

Throughout the evening:

  • •   Be a Green Screen Video STAR with Buch TV Guy
  • •    Wii Dance Revolution
  • •    Make Some MAIN EVENT Flair

Chef Anne Kearney, Rue Dumaine | 7-10:30 PM Passed Small Bites

PARKSIDE PLACE & LOUNGE

Sponsored by HORAN

Keigo Hirakawa Trio
7:15-8:15 PM | 8:45-9:30 PM | 10-11 PM

Meet the Artist: Paula Wilmot Kraus
Meet the Artist: Gretchen Durst Jacobs
7:15-8 PM | 9-10 PM

Art & Literary Packages Silent Auction
(Bidding ends at 10 PM)

Chef Anne Kearney, Rue Dumaine
7-10:30 PM Hors d’oeuvres Station

Beverage Station Sponsored by Heidelberg Distributing

THE DAYTON ROOM

Sponsored by Taft Law

Throughout the evening:

  • •   History Trivia: Who Do You Think THEY Are?
  • •    New Library Technology: Digital Scanner Demo

Meet the Artist: Katherine Kadish
7:15-8 PM | 9-10 PM

Chef Anthony Head, Ponitz Career Technology Center
7-10:30 PM Passed Small Bites

Beverage Station Sponsored by Heidelberg Distributing





THIRD FLOOR


THE OEHLERS GREAT READING ROOM

Sponsored by SKANSKA and American Trademark Construction Services

The Mural Machine
7-10 PM

BJSR on Guitar
7:15-8:15 PM | 9:30-10 PM

Meet the Artist: Susan Byrnes
Meet the Artist: Andrea Myers
7:15-8 PM | 9-10 PM

Jackson Riffle on Marimba
8:45-9:15 PM | 10-10:30 PM

Chef Maria Walusis, Nibbles Restaurant/Watermark
7-10:30 PM Passed Small Bites

Beverage Station Sponsored by Heidelberg Distributing

THE BASSANI THEATER OFF THIRD

Sponsored by Upward Brand Interactions

Radio Basim | 7-7:45 PM | 8:45-9:30 PM | 10-10:30 PM

Black Box Improv Theater
7:45-8 PM | 9:30-9:45 PM

DCDC
8-8:15 PM | 9:45-10 PM

Chef Maria Walusis, Nibbles Restaurant/Watermark
7-10:30 PM Hors d’oeuvres Station